Preliminary Program

THURSDAY 31 AUGUST 2017   

12:30-17:00       
Lumb & Abdominal Hands-on Ultrasound Courses
Hospital            

16:00 – 17:45    
Registration 

17:45 – 18:00     
Opening remarks
Main Room       
Speakers: Maria Domenica Cappellini (Italy), Runolfur Palsson (Iceland)             

18:00 – 19:00     
Opening Lecture – Medicine in a world of limited resources
Main Room
      
Chair: Maria Domenica Cappellini (Italy)
Speaker: Tim Cox (UK)       

19:00 – 20:30     
Welcome Reception
  
  

FRIDAY 1 SEPTEMBER 2017

08:30 – 09:30    
Plenary Session – Less is More
Main Room
       
Chairs: Stefano Bassetti (Italy), Nicola Montano (Italy)
Speaker: Rita Redberg (USA)     
      

09:30 – 10:30    
Parallel Session 1 – Update in hematology
Aula Magna
     
Chair: Mark HH Kramer (The Netherlands)
Speaker: Ali Taher (Lebanon)
          

09:30 – 10:30    
Parallel Session 2 – Internal Medicine in a world of limited resources: 
American and European perspective
Aula 208 
          
Chair: Christian Baicus (Romania), Silvia Fargion (Italy)
Speakers: Jack Ende (USA), Runolfur Palsson (Iceland)

10:00 – 10:30    
FDIME Research Grant Ceremony
Aula 102           
Chairs: Jan Willem Elte (Holland), Caterina Delcea (Romania), Daniel Sereni (France)

Unraveling the Genetic Bases of Autoinflammation in Adult-Onset Still’s Disease                        
Speaker: Giulio Cavalli (Italy)                              

HuMosc for cellular therapy in Giant Cell Arteritis                       
Speaker: Maxime Samson (France)
 

10:30 – 11:00     
Coffee Break 
   

11:00 – 12:00     
Plenary Session – Assessment of value in medicine
Main Room
      
Chairs: Xavier Corbella (Spain), Risto Kaaja (Finland)

The structural disequation: the need for allocative efficiency 
Speaker: Patrizio Armeni (Italy) 

Improving Quality of Care against the Backdrop of the Grey Tsunami and Limited Resources – How? 
Speaker: Axel Hofmann (Switzerland)

12:00 – 13:00     
Parallel Session 1 – Update in cardiovascular medicine
Aula Magna
     
Chair: Valentin Kokorin (Russia)
Speaker: Josep Comin-Colet (Spain)

12:00 – 13:00     
Parallel Session 2 – Personalized medicine and ethical issues
Aula 208
          
Chairs: Antonio M. Baptista (Portugal), Margus Lember (Estonia) 

Personomics and precision medicine                          
Speaker: Roy C. Ziegelstein (USA)

Personnalized Medicine: practical and ethical challenges                          
Speaker: Daniel Sereni (France)

13:00 – 14:00     
Lunch  
 

14:00 – 15:00     
Plenary Session – Health care and migrants 
Main Room
       
Chair: Giorgio Costantino (Italy), TBA

Medicine and humanitarian emergency
Speaker: Cristina Cattaneo (Italy)

Migration and health: insights for a changing Europe
Speaker: Pietro Modesti (Italy)

15:00 – 16:00     
Parallel Session 1 – Update in respiratory medicine
Aula Magna       
Chair: Dario Manfellotto (Italy)
Speaker: Klaus Rabe (Germany)      

15:00 – 16:00     
Parallel Session 2 – Internists outside the box (Young Internists) 
Aula 102            
Chair: Matthias Raspe (Germany)
Speakers: Evelina Biskup (Switzerland), Roger Duckitt (UK), Alberto Marra (Italy)  

16:00 – 16:30    
Coffee Break    

16:30 – 17:30    
Parallel Session 1 – Update in diabetology/endocrinology
Aula Magna
       
Chair: Pedro Conthe (Spain)
Speaker: Dror Dicker (Israel)         

16:30 – 17:30    
Parallel Session 2 – Successful ageing 
Aula 208
            
Chairs: Irene Kaoulla Gasa (Cyprus), Francesco Perticone (Italy)
Speaker: Sofia Duque (Portugal)

SATURDAY 2 SEPTEMBER 2017

08:30 – 09:30     
Plenary Session – Sepsis 
Main Room
      
Chair: Frank Bosch (The Netherlands), Richard Ceska (Czech Republic)                        
Speaker: Manu Shankar-Hari (UK)

09:30 – 10:30     
Parallel Session 1 – Update in nephrology 
Aula Magna
      
Chair: Petra Schumm-Drager (Germany)                         
Speaker: Mustafa Arici (Turkey)
     

09:30 – 10:30     
Parallel Session 2 – Epigenetics (Young Internists)
Aula 102            
Chair: Caterina Delcea (Romania)
Speaker: Christina Eichstaedt (Germany)

10:30 – 11:00     
Coffee Break  
  

11:00 – 12:00     
Plenary Session – Antimicrobial resistance: no action today, no cure tomorrow
Main Room       
Chairs: Antonio Luca Brucato (Italy), Manuel Klein (Argentina)
Speaker: Jaap Van Dissel (The Netherlands)

12:00 – 13:00     
Parallel Session 1 – Update in emergency medicine
Aula Magna
       
Chair: Alistair Douglas (UK)
Speaker: Giancarlo Agnelli (Italy)   

12:00 – 13:00     
Parallel Session 2 – Education and quality of care
Aula 208
           
Chairs: Ramon Pujol (Spain), John Kellett (Ireland)     

What challenges to improve the quality of care in Internal Medicine?
Speaker: Luis Campos (Portugal)

Professionalism in Medical Education
Speakeer: Reinold Gans (The Netherlands)

13:00 – 14:00     
Lunch 
  

14:00 – 14:30

MEET THE EXPERT

Neurological examination in IM 
Aula Magna             
        
Speaker: Alessio Di Fonzo (Italy)

Orthopedic examination in IM   
Aula 208    
          
Speaker: Luigi Piero Solimeno (Italy)

Dermatological examination
Aula 102
                       
Speaker: Angelo Valerio Marzano (Italy)    

Palliative care IM
Aula 111
                                 
Speaker: 
Roberto Moroni Grandini (Italy)     

14:30 – 15:30     
Parallel Session 1 – Update in hepatology/gastroenterology
Aula Magna
      
Chair: George Dalekos (Greece)                         
Speaker:
Massimo Colombo (Italy)

14:30 – 15:30     
Parallel Session 2 – Gender medicine
Aula 208
            
Chair: Shirley Rigby (UK)                         
Speaker:
Vera Regitz-Zagrosek (Germany)

15:30 – 15:45    
FDIME Best Poster Award Ceremony
Aula Magna      
Chair: Jan Willem Elte (Holland)

15:45 – 16:00    
EJCRIM and YI Best Case Report Award Ceremony
Aula Magna
Chair: John Kellett (USA), Silvia Malosio (Italy)      

16:00 – 17:00    
Plenary Session – Internal Medicine – High tech or high touch? (Young Internists)
Aula Magna       
Chair: Frauke Weidanz (UK)
Speakers: Alexis Mueller-Marbach (Germany), Ieva Ruza (Latvia)
         

17:00 – 17:15    
Closing Remarks
Aula Magna
     
Speakers: Maria Domenica Cappellini (Italy), Runolfur Palsson (Iceland)